Jeśli kogoś stać na dobrego laptopa, po prostu idzie do sklepu i kupuje, nie zwracając uwagi na jego cenę. Ci, których nie stać na urządzenie z wyższej półki szukają innych rozwiązań. Albo wybierają w sklepie tańszy model, albo stawiają na komputery używane. Gdzie ich szukać? Kupić u osoby prywatnej czy w outlecie komputerowym?
Portale aukcyjne i strony z ogłoszeniami
Bardzo dużo ofert z komputerami używanymi znajdziemy na różnych stronach z ogłoszeniami, takimi jak OLX czy portalach aukcyjnych typu Allegro. Wybór jest naprawdę ogromny, ale łatwo możemy trafić na internetowych oszustów. Popularną praktyką jest wprowadzanie w błąd konsumentów. W tytule aukcji znajduje się konkretny model laptopa, ale kiedy wchodzimy w ofertę, okazuje się, że zdjęcie prezentuje zupełnie inny model, który jest tańszy niż rzekomo oferowany. Często też zdarza się, że na aukcji zamiast rzeczywistych fotografii znajdują się zdjęcia katalogowe – prosto ze strony producenta. Nie mamy więc pewności, jak w rzeczywistości wygląda laptop i czy nosi ślady użytkowania. Kolejna wątpliwość dotyczy systemu operacyjnego. Skąd mamy wiedzieć, czy to oryginalny system czy piracki?
I co bardzo ważne, osoby prywatne rzadko dają nam jakąkolwiek gwarancję na kupiony sprzęt. Nawet jeśli komputer zepsuje się dzień po kupnie, będziemy musieli naprawiać go na własną rękę.
Sklepy z używanym sprzętem
Sklepy komputerowe często oferują sprzęt poleasingowy. Są to urządzenia używane, ale działają bez zarzutu. Dlaczego? Komputery te pochodzą z dużych firm, gdzie używane były w ramach umowy leasingu. W wielu przypadkach takie komputery czy laptopy wyglądają prawie jak nowe. Jeśli nawet sklep odkupi od firmy komputer uszkodzony, serwisuje go, a następnie daje na niego gwarancję. Możemy więc być pewni, że nawet jeśli komputer się zepsuje, sklep naprawi go w ramach gwarancji. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię – komputery mają wgrany oryginalny system Windows. Kupując komputer od osoby prywatnej nie zawsze mamy taką gwarancję.