Notebooki z systemem operacyjnym czy bez systemu?

Większość laptopów sprzedawanych w sklepach sieciowych ma już wgrany system operacyjny. Znalezienie „czystego” notebooka graniczy z cudem, gdyż producenci rzadko decydują się na sprzedaż swoich produktów bez oprogramowania. Czy kupno takiego sprzętu jest dla nas ułatwieniem, a może w pewnym sensie ograniczeniem? Pewnie nie raz mieliśmy dylemat, jakiego laptopa kupić.

Postępowanie największych koncernów branży elektronicznej wydaje się być zrozumiałe. Chodzi tutaj o względy finansowe. Firmy podpisują umowy z producentami oprogramowania, dzięki czemu systemy operacyjne kupują masowo i to bardzo tanio. Co więcej, kupno takiego laptopa jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla osób, które nie są porządnie zorientowane w tajnikach informatyki. Otrzymujemy przecież towar gotowy do natychmiastowego użytku. Jedyne problemy możemy posiadać z wykonaniem kopii zapasowej, która w tym przypadku jest koniecznością. Ale to działanie jest już ułatwione – większość producentów instaluje także swoje oprogramowanie, które między innymi pomaga wykonać taką kopię.

Współpraca na linii producent sprzętu – producent oprogramowania, ma również inne przyczyny. Takie działanie promuje legalność oprogramowania. Wiemy dobrze, że w wielu domach brakuje jakiegokolwiek legalnego programu, nie mówiąc już o systemie. Posiadanie oryginalnego systemu operacyjnego daje nam wiele korzyści. Najważniejszą z nich są aktualizacje, będące zabezpieczeniem przed coraz nowszymi sposobami włamywania się na komputery osobiste. Programiści dopiero po pewnym czasie zauważają luki, które weryfikują się w trakcie eksploatacji. Nie oznacza to jednak, że takie rozwiązanie nie ma swoich minusów. Jest ich podobnie dużo jak pozytywów.

Nowsze nie znaczy wcale lepsze, co dokładnie pokazuje ranking notebooków. Przekonują się o tym użytkownicy nowych systemów operacyjnych, które zamiast ułatwiać pracę, ją utrudniają. Niekiedy jeszcze systemy instalowane na laptopach znacznie przewyższają parametry oferowane przez poszczególne podzespoły. Efektem tego jest mniejsza wydajność notebooka i problemy z podstawowymi funkcjami naszego komputera przenośnego.

Sprzedawanie laptopów z zainstalowanym systemem jest również krzywdzące dla nabywców, którzy przykładowo korzystają z innego systemu niż ten, jaki oferuje mu akurat sprzedawca. Wśród notebooków dostępnych w sprzedaży, większość z nich jest z systemem produkowanym przez Microsoft. Brakuje produktów z innymi programami operacyjnymi. Posiadanie przez Windows monopolu na systemy jest szkodliwe dla rozwoju przemysłu komputerowego. Niewiele przecież osób może dowiedzieć się o możliwościach, jakie proponują nam Linux czy też Apple. Przed zakupem warto to sprawdzić, albowiem system ma duży wpływ na komfort naszej pracy.

Podejmując ostateczną decyzję, musimy rozstrzygnąć, która opcja jest dla nas wygodniejsza. Jeśli jesteśmy wymagającymi użytkownikami, powinniśmy kupić notebooka i system osobno. Nieco leniwszym polecam laptop z wgranym oprogramowaniem systemowym. Jest to nie tylko łatwiejsze, ale także bardziej opłacalne. Zakup oryginalnego programu to koszt około 200 złotych. Dylemat wydaje się więc rozwiązany.

Czym kierować się, wybierając laptopa dla gracza?

Jeszcze kilka lat temu nie do przyjęcia było to, żeby użytkownik w swoje najlepsze gry grał za pomocą laptopa. Gry kojarzą się bowiem z dużymi wymaganiami, którym do tej pory mógł sprostać jedynie komputer stacjonarny. Zmieniają się jednak czasy, a producenci notebooków poczynili już duży krok w kierunku zagorzałych graczy, umożliwiając im stały kontakt z grą nawet poza domem. Chociaż opinie na ten temat są podzielone – potwierdza to przykładowo ranking notebooków. Konserwatywni gracze twierdzą, że rozgrywka przy użyciu laptopa nie pozwala nam na to, co oferuje tradycyjny komputer. Kupno notebooka do gier jest idealnym wyjściem dla ludzi, którzy uwielbiają grać i często są poza domem.

Szeroki wybór laptopów, jakich podstawowym przeznaczeniem są gry, proponują nam w szczególności sklepy sieciowe. Pomimo tego, przed wejściem do takiego sklepu, powinniśmy mieć choć niewielkie ukierunkowanie na niektóre czynniki, które w przypadku przenośnego komputera dla gracza są bardzo istotne. W odbiorze gry kluczowym podzespołem jest karta graficzna. Musi być ona wydajna. Najlepiej z dużą pamięcią video. Co więcej, dobrą decyzją będzie zakup notebooka z dyskiem typu SSD. Są one nie tylko pojemne, ale także działają bardzo szybko i sprawnie, ograniczając jednocześnie zużycie baterii.

Warto pamiętać również o odpowiednim procesorze. Jest to jeden z podzespołów, na których nie należy oszczędzać. Zainwestowanie w kupno wydajniejszego procesora daje nam możliwość grania w najnowsze produkcje nawet przez kolejne dziesięć lat. Minimum, na jakie może pozwolić sobie przyszły gracz to Core i5. Wybór starszej generacji będzie dla nas największym błędem. Poza tym ogromną rolę odgrywać będzie także pamięć RAM. Od jej ilości zależy przecież komfort naszej gry. 6 GB to najmniejsza ilość, którą możemy wybrać. Optymalną wartością będzie jednak 8 GB pamięci.

Aby jeszcze bardziej wzbogacić nasze doznania podczas gry, wskazane jest zdecydowanie się na ekran o dużej przekątnej. Wśród najpopularniejszych laptopów przygotowywanych dla graczy królują dwie wartości: 15.6″ i 17.3″. Różnica kilku cali jest widoczna, o czym świadczą ceny modeli z dużymi matrycami. Mankamentem posiadania notebooka z wielkim ekranem jest jego waga i oczywiście skrócony czas pracy akumulatora. Przydatny wydaje się tu być ranking laptopów, zawierający najciekawsze modele. Dodatkowym elementem, który ułatwia grę jest podświetlana klawiatura. Takie zastosowanie możemy zauważyć w nowych modelach Asusa czy Sony. Nie jest to wprawdzie konieczny warunek.

Podsumowując, należałoby ustalić, że rynek komputerowy rozwija się w błyskawicznym tempie. Producenci sprzętu przeganiają się z producentami oprogramowania. Dlatego też ważne jest, aby dokonując zakupu laptopa, którego głównym wykorzystaniem będą gry komputerowe, nie powinniśmy oszczędzać w środkach. Dużą uwagę trzeba zwrócić zwłaszcza na kartę graficzną i procesor. Wydajność tych dwóch podzespołów jest kluczowa w poprawnym działaniu notebooka. Podobnie ważna jest pamięć RAM i szybki dysk twardy. Ponadto, użytkowanie sprzętu nie powinno odbywać się bez podkładki chłodzącej. Jest ona koniecznym składnikiem, gwarantującym idealne funkcjonowanie wymienionych podzespołów.

LAPRING.PL

Blog o laptopach i tabletach - wszystko co musisz wiedzieć o urządzeniach mobilnych znajdziesz właśnie tutaj.

Learn More →

Dodaj komentarz