Ultrabook – najlepszy wybór czy zbędny wydatek?

Technologia nieustannie rozwija się oraz idzie do przodu. Komputery zmieniają się niemalże z dnia na dzień, a ich mobilność i coraz większe możliwości spełniają wymagania najbardziej wymagających użytkowników. Czy ultrabook to najlepsze rozwiązanie dla fanów lekkich, przenośnych komputerów?

Mobilność i wygoda

Era komputerów przenośnych dawno zmieniła nasze życie. Popularne laptopy błyskawicznie zrewolucjonizowały życie zawodowe i osobiste, towarzysząc nam już niemal wszędzie. Posiadając komputer przenośny możemy pracować prawie z każdego miejsca na świecie, a ich doskonałe parametry gwarantują możliwości mocnego komputera stacjonarnego. Firmy prześcigają się w tworzeniu nowych rozwiązań. Coraz mniejsze notebooki, macbooki czy zaawansowane technologicznie i lekkie ultrabooki, zdobywają kolejne rzesze zwolenników wygodnych i nowoczesnych komputerów mobilnych. Tego typu komputery możemy dostosować do własnych potrzeb. Jeśli dużo podróżujemy, zwracamy uwagę przede wszystkim na wygodę i niewielką wagę komputera. Technicznie natomiast ma on zaspokajać indywidualne potrzeby użytkownika, niezależnie od tego czy nasza praca wymaga lepszych parametrów komputera czy służy nam on wyłącznie do rozrywki. Dla kogo więc stworzono Ultrabooki i co wyróżnia je spośród tradycyjnych laptopów? Postaramy się na to pytanie odpowiedzieć.

Ultrabook a tradycyjny notebook

Zacznijmy od początku, czyli rozróżnienia jakie komputery nazywamy ultrabookami i czym właściwie różnią się one od tradycyjnego laptopa, w którego posiadaniu była lub jest większość z nas. Cechy, które muszą charakteryzować ultrabooka zostały jasno określone przez firmę Intel i obejmują jedynie część komputerów przenośnych, które dysponują odpowiednimi parametrami. Ultrabook to komputer, którego waga nie przekracza 2 kg, a grubość 23 mm (wersja niekonwertowalna to 21 mm). Od 2013 roku musi on posiadać dotykowy ekran. Ultrabooki to także określona wydajność, świetna bateria, szybki czas reakcji i atrakcyjny design. Tę grupę komputerów można w skrócie określić jako połączenie dobrych parametrów notebooka z wygodą użytkowania tabletu, ponieważ łączą w sobie najlepsze ich cechy.

Ultrabook do pracy

Ultrabooki są często porównywane do tabletów, głównie ze względu na mobilność i wygodę użytkowania. Należy jednak pamiętać, że tablet to urządzenie służące podręcznej rozrywce i nie pozwala na tyle co wspomniane wyżej urządzenie. Ultrabook jest tak poręczny i może służyć może także jako narzędzie do pracy. Część z nich posiada nawet specjalne rozwiązania dla użytkowników biznesowych, jak dodatkowe zabezpieczenia przed kradzieżą danych, czytniki linii papilarnych czy kart procesorowych.

Ultrabook dla rozrywki

Tego typu komputery to nie tylko doskonałe narzędzie do pracy. Dzięki technologicznemu zaawansowaniu mogą stać się naszym osobistym centrum multimedialnym, idealnie zastępując tablet, a jednocześnie oferując możliwości, których tablety nie zapewnią. Zatem, jeśli szukamy komputera do zabawy, rozrywki i kontaktu z innymi, ale nie chcemy ograniczać jego funkcjonalności do jednak ograniczonego technologicznie tabletu, wybierzmy ultrabook.

Ekran – rozdzielczość i rozmiar

Ultrabooki, pomimo wielu cech wspólnych, różnią się od siebie istotnymi detalami, które mogą zadecydować o komforcie naszego użytkowania. Wszak każdy powinien dostosować wybierany sprzęt do indywidualnych oczekiwań, a te mogą się znacznie różnić. Podejmując decyzję o zakupie ultrabooka, warto zwrócić uwagę na przekątną oraz rozdzielczość ekranu. Rozmiar ultrabooków to zwykle 13,3 cala, zdarzają się jednak komputery mniejsze i większe, w zależności od upodobań. Rozdzielczość Full HD natomiast zapewni optymalne warunki do korzystania z ultrabooka, zarówno jako narzędzie rozrywki jak i pracy.

Dobra bateria

Zacznijmy od istotnej kwestii – w większości ultrabooków nie wymienimy baterii. Oznacza to, że musimy wybrać taki, który zapewnia maksymalną jej wydajność, aby komputer mógł być w pełni mobilny. Wymogiem firmy Intel była bateria, która pracuje przez minimum 5 godzin, jednak w większości komputerów osiągi baterii to nawet 9 czy 10 godzin i taki ultrabook powinniśmy wybrać. Im lepsza bateria, tym wyższa cena, jednak taki koszt zdecydowanie warto ponieść dla komfortu użytkowania.

Lekkość

Ultrabook musi być maksymalnie mobilny – do tego został stworzony, a mobilność to także wygoda. Lekki komputer możemy zabrać wszędzie, dlatego wybierajmy te znacznie poniżej górnej granicy, ustalonej przez Intel czyli 2 kg. Tak lekki komputer będzie przede wszystkim poręczny, a tym samym idealny do bliższych i dalszych podróży, delegacji czy jako sprzęt, który zabierzemy na urlop.

Design

Ultrabook musi być nowoczesny i atrakcyjny. Wybór określonego designu zależy od osobistych preferencji, możemy jednak zwrócić uwagę na jakość wykonania i użyte materiały, ponieważ decydują one o cenie komputera. Najwięcej zapłacimy za ultrabooki wykonane z włókna węglowego lub stopu magnezu, co przekłada się na ich lekkość i trwałość. Nieco mniej zapłacimy za komputery z obudową z tworzyw sztucznych oraz metalu. Ciekawym rozwiązaniem są także obudowy ultrabooków wykonane ze szkła.

Dobry wybór

Jeśli podjęliśmy decyzję o zakupie ultrabooka, musimy wybrać komputer najbardziej optymalny dla siebie i aktywności, które codziennie podejmujemy. Z pomocą przyjdzie doświadczenie użytkowników ultrabooków oraz niezależne testy i wyszukiwarki. Wybierajmy takie, w których ultrabooki będą podzielone pod względem parametrów i ceny, co zapewni przejrzystość prezentacji poszczególnych modeli i ułatwi wybór. Pamiętajmy, że wybierając tego typu sprzęt, musimy jasno określić jakich narzędzi i parametrów od niego wymagamy. Jeśli wybierzemy odpowiedni dla siebie, w pełni wykorzystamy jego możliwości i nie przepłacimy za funkcje, które nam są zbędne.

Dodaj komentarz